Niespełna rok temu, w styczniu 2021 roku, rozpoczęła się moja przygoda z Applied Compassion na Stanford University. W ramach projektu naukowego opracowałam metodę “5 kroków do radosnego rodzicielstwa” i poprowadziłam kurs z zastosowania wiedzy Compassion i narzędzi neuroscience w rodzicielstwie.
W kursie wzięło udział 95 osób: rodzice, dziadkowie, psychologowie, coachowie, terapeuci – wspaniałe osoby, które miały silne pragnienie by z pełnią mocy wspierać dzieci i doświadczać jeszcze więcej radości oraz spokoju, szczególnie w kryzysowych sytuacjach. Z uważnością słuchałam, jakimi wyzwaniami dzielą się uczestnicy, jakie są ich doświadczenia i napotkane blokady. Miałam ogromną radość towarzyszyć tym wrażliwym i świadomym ekspertom w przełomowych momentach, podczas których czuli, że otwierają się w nich nowe możliwości.
Po tym jak zostałam zalana przez morze wdzięczności, a Robert Cusick, mentor na Stanfordzie, wyróżnił mój projekt, podjęłam decyzję: “Czas się podzielić tą wspaniałą wiedzą i narzędziami z szerszym gronem odbiorców!”. Usiadłam z kawiarni i zaczęłam pisać książkę.
Książka
Mam intencję, aby ta książka:
1
Dostarczyła rodzicom i specjalistom skuteczne, naukowo potwierdzone narzędzia Compassion i nauczyła ich stosować te narzędzia w praktyce.
2
Przyniosła ukojenie, uwolniła poczucie bezsilności i otworzyła dostęp do pełni mocy – czyli właśnie do Compassion.
3
Dała dostęp do wiedzy i prostej strategii, co robić gdy:
– w kryzysowych sytuacjach reagujemy ze złością lub wycofaniem, a pragniemy pozostać życzliwymi i spokojnymi rodzicami
– realizujemy się zawodowo i rodzicielsko w poczuciu presji i niewystarczania, zależy nam jednak na harmonijnym łączeniu rozwoju osobistego i wychowywaniu dzieci
– jesteśmy przeciążeni i pozbawieni energii, przez co nie mamy ochoty spędzać czasu z naszymi dziećmi lub kochać się z partnerem, pragniemy jednak zadbać o czułe relacje w naszej rodzinie
4
Marzy mi się, aby książka była przepięknie wydana graficznie, by grafika niosła ze sobą nie tylko treść merytoryczną z zakresu neuronauki, ale także otulała czułością, inspirowała swoją energią. By do tego projektu dołączył artysta, który poruszy serca rodziców i doda im jeszcze więcej mocy. Kto powiedział, że książki z obrazkami są tylko dla dzieci? 🙂
5
Zależy mi także na tym, by nagrać w profesjonalnym studio nagrania neuroscience z zakresu ćwiczeń uważności (ang. mindfulness) i współodczuwania (ang. compassion), które poznałam na uniwersytecie Stanforda. Badania naukowe, moje osobiste doświadczenia, jak i te zebrane podczas prowadzenia kursu i indywidualnych sesji pokazują, że ćwiczenia Compassion znacznie przyśpieszają realizację naszych celów, wizji i marzeń.
Dla rodziców i nie tylko
Projekt: Radosne rodzicielstwo
Jest to duży projekt, którego realizacja pozwoli zadbać o zdrowie psychiczne jak i fizyczne rodzin w polskim społeczeństwie. Możemy się spodziewać nie tylko więcej uśmiechów na twarzach dzieci, czy radości i spełnienia u rodziców, ale odczujemy także pozytywne skutki ekonomiczne takie jak odciążenie opieki zdrowotnej. Badania naukowe pokazują, że rodzice, którzy stosują metody self-compassion doświadczają większego dobrostanu, a ich dzieci, szczególnie te określane jako wrażliwe, chorują zdecydowanie rzadziej (Sirois, Bogels & Emerson 2010). To co podpowiada nam intuicja zostało już potwierdzone naukowo: niewłaściwy styl przywiązania w dzieciństwie w relacji z rodzicem (np. lękowy, odrzucający, unikający) zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób w życiu dorosłym, takich jak zawał serca, udar, nowotwór, chroniczne bóle, depresja czy astma (McWilliams & Baileys 2010).
Dlatego, jeśli ktoś zapyta mnie, gdzie zaczyna się profilaktyka zdrowia, odpowiem:
(1) w edukacji rodziców, by zaczęli naprawdę o siebie dbać. By byli uważni na siebie, wyłączyli wewnętrznego krytyka, a zainstalowali w swojej głowie życzliwego przyjaciela, który w kryzysowych chwilach otuli ich zrozumieniem i doda mocy do działania.
(2) w edukacji nas jako społeczeństwa, byśmy wyłączyli ocenianie „jak ta matka może tak krzyczeć na swoje dziecko?!” i wybrali myśl: „Musi być jej trudno. Życzę jej i dziecku dużo spokoju i wyrozumiałości”. Wtedy dzieją się tzw. cuda – w książce wyjaśniam jak te cuda tłumaczy neuronauka.
Ta książka i nagrania neuroscience jest bardzo dużym i ważnym projektem społecznym. Do jego realizacji potrzebuję Waszego wsparcia:
– pomysłów skąd mogę pozyskać dofinansowanie na pokrycie kosztów takich jak praca nad grafiką, proces wydawniczy (korekta językowa, konstrukcja, skład), druk, dystrybucja, promocja książki. Jakie budżety, granty są teraz dostępne? W jakich instytucjach ich szukać?
– pomysłów, kto chciałby zostać partnerem książki. Tu myślę, o firmach, których wartości to „zdrowie”, „radość w rodzinie”, “spokój”. Może wysokiej jakości catering dietetyczny, który odciąża rodziców od gotowania i wspiera zdrowe odżywianie? Albo firma, która tworzy rodzinne gry planszowe i dostarcza chwil radości? SPA, w którym mogą zrelaksować się rodzice? Z chęcią skontaktuję się z wybranymi przedsiębiorcami/instytucjami, aby zaproponować różne możliwości współpracy i promocji.
– kontaktów do specjalistów, którzy wspierają autorów samodzielnie wydających książki np. empatycznego redaktora, który zadba o poprawność językową, sprawdzoną drukarnię czy też studio nagrań, gdzie w przestrzeni spokoju będą mogła nagrać profesjonalne ćwiczenia Compassion. Kontakt do redaktorów, bloggerów parentingowych, właścicieli portali, twórców podcastów, którzy również stawiają na empatię, życzliwość, zdrowie, rozwój i mogą być zainteresowani promowaniem Compassion i neuronauki w obszarze rodzicielstwa.
Jeśli masz pragnienie, by wesprzeć ten projekt, podzielić się swoim pomysłem odnośnie jego realizacji lub chcesz zostać oficjalnym partnerem książki, zapraszam Cię serdecznie do kontaktu!
Literatura:
Sirois, F., Bogels, S. and Emerson, L. (2018) “Self-compassion improves parental well-being in response to challenging parenting events.” Journal of Psychology. ISSN 0022-3980
McWilliams, L., Baileys S. (2010) “Associations between adult attachment ratings and health conditions: Evidence from the National Comorbidity Survey Replication”
Health Psychology 2010 Jul;29(4):446-53
Kontakt
Bądźmy w kontakcie
kontakt@karolinakolasa.pl
Adres
Warszawa
Już teraz zapraszam Cię serdecznie do udziału w kursie COMPASSION, 5 kroków do radosnego rodzicielstwa, Jak wspierać dziecko wspierając najpierw samego siebie
Jeśli chcesz zostać partnerem wspierającym wydanie praktycznego przewodnika po rodzicielstwie opartym na Compassion, skontaktuj się ze mną.